Aktualności

Gdy­by człowiek wie­dział jak Bóg go kocha, umarłby ze szczęścia. Jan Vianney

Adrian Adamik – prawdziwy misjonarz

Od 11 grudnia 2008 r. nasz parafianin ks. Adrian Adamik z Zalesia Śląskiego przebywa na terenie Papui Nowej Gwinei – kraju typowo misyjnego – w diecezji Madang. Jego ordynariuszem początkowo był ks. arcybiskup Wilhelm Kurz pochodzący z naszej opolskiej diecezji. Pierwszą stacją misyjną był Annaberg położony w środkowej części rzeki Ram. Tam u boku ks. Michała Szulca uczył się języka „pisin”, który znany jest dla większości tamtejszej ludności. Krajobraz malowniczy, urokliwy, wśród tropikalnych lasów.
Z Annabergu – gdzie był cztery miesiące – został posłany na wyspę Karkar do Tabel, gdzie proboszczem jest o. Szweda, werbista, pochodzący ze Zdzieszowic. Dalej uczył się języka, zajmował się praktyką duszpasterską, a w wolnych chwilach elektrycznością.
3 lipca 2009 r. biskup uznał, że może objąć samodzielną placówkę misyjną w Banarze, położnej nad morzem Bismarka. Tam docierając różnymi środkami lokomocji do podległych jego pieczy duszpasterskiej pracuje po dziś dzień. Parafia liczy 8.500 ludzi mieszkających w 27 wioskach. Niektóre położone są w głębokim buszu (tropikalna dżungla) na wysokości około 1000 m. n. p. m. Odwiedzanie wszystkich wiosek zajmuje mu około 19 dni, przy dystansie około 150 km. Śpi zazwyczaj na ziemi pod moskiterią, a żywi się najczęściej słodkimi ziemniakami, gotowanymi bananami i „zieleniną”; czasem zdarzy się kurczak i szczur polny. Oprócz zwyczajnej pracy duszpasterskiej – głoszenie Słowa Bożego i udzielanie Sakramentów Świętych – ks. Adrian zajmuje się porządkami i licznymi remontami.
Telefonicznie – na ręce naszego ks. Proboszcza – złożył gorące podziękowania za modlitwę i ofiarę oraz serdeczne pozdrowienia dla wszystkich parafian.