Kapliczka w Popicach

„Figurkę Najświętszej Marii Panny podarowała jedna z mieszkanek Popic. Figurkę tę również zabierano na pielgrzymki.”

Kapliczka w PopicachObecnie w Popicach znajduje się bardzo piękna i zadbana kapliczka, którą postawiono tuż przy drodze. Według relacji mieszkańców przysiółka, kapliczka ta stanęła tu gdzieś w połowie XIX stulecia z kamienia wapiennego i cegły. Na jej szczycie jest umieszczona mała dzwonnica, która dzwoni gdy ktoś umrze.

Kapliczka w PopicachOd trzydziestu lat opiekę na kapliczką sprawuje pani Elżbieta Syrek, która obowiązek ten przejęła po swojej teściowej. Co roku w maju odbywa się tu nabożeństwo majowe. Przy kapliczce tej odbyła się już także msza św. za wszystkich chorych z parafii. Mieszkańcy z Popic wspólnie dbają o swoją kapliczkę. W 1997 została ona wyremontowana. Dach został pokryty blachą, którą wykorzystano jako pozostałość po remoncie dachu kościoła w Zalesiu Śląskim. Wnętrze jej pomalowano.

Dokładnie o historii tej kapliczki mało wiadomo. Dużo jednak na temat uroczystości związanych z kapliczką wie pani Adelajda Proksza oraz Anna Bienia, która twierdzi, że kiedyś w kaplicy był tylko obraz, z którym chodzono na pielgrzymki na Górę św. Anny. Dopiero w latach dwudziestych w kapliczce pojawiła się figurka Najświętszej Marii Panny, którą podarowała jedna z mieszkanek Popic. Figurkę tę również zabierano na pielgrzymki.

W 2012 roku przeprowadzono kolejny generalny remont oraz renowację całej kapliczki, który nadzorował ks. Proboszcz Teodor Smiatek jako wotum wdzięczności mieszkańcom Popic za czynne zaangażowanie w utrzymane obiektów sakralnych w Zalesiu Śląskim. Uroczystość poświęcenia odbyła się 16  września 2012 r.

Kapliczka w Popicach Kapliczka w Popicach Kapliczka w PopicachKapliczka w PopicachDrzewko majowe w Popicach