Aktualności

Gdy­by człowiek wie­dział jak Bóg go kocha, umarłby ze szczęścia. Jan Vianney

Kwietne chodniki na Boże Ciało trafią na listę UNESCO?

W piątek, 21 lutego 2020 r., w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Kulturowego w Warszawie, odbyło się spotkanie przedstawicieli Zalesia Śląskiego, Olszowej, Klucza i Zimnej Wódki z Radcą Ministra Departamentu Ochrony Zabytków, w sprawie sporządzenia wniosku; tym razem już w celu wpisania tradycji układania kwietnych chodników na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Do tej pory staraliśmy się aby wpisać naszą tradycję układania kwietnych chodników na listę krajową Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Aby złożyć taki wniosek konieczna była intensywna praca polegająca na zebraniu jak największej ilości informacji związanych zarówno ustaleniem początków tej tradycji jak i z samą tradycją. Pracę tą udało się sfinalizować w ubiegłym roku, co było związane jeszcze z ponad miesięcznym gromadzeniem starych fotografii jak z licznymi rozmowami z mieszkańcami naszej parafii oraz z tymi, którzy z naszej parafii pochodzą, ale już tutaj nie mieszkają. Dzięki ich poświęconemu czasowi, na kilkukrotne rozmowy, udało się zebrać bardzo dużą ilość cennych informacji oraz starych fotografii a to przyczyniło  się do odpowiedniego sporządzenia wniosku. Kilku już tych mieszkańców naszej parafii, którzy udzielili mi wielu ważnych informacji odeszło do wieczności, ale dzięki ich życzliwości udało się utrwalić te informacje.

Dzięki tej pracy w najbliższą środę 26 lutego 2020 r., jeśli wszystko ułoży się pomyślnie, to tradycja układania kwietnych chodników w Zalesiu Śląskim, wspólnie z miejscowościami w parafii Klucz, zostaną wpisane na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Będzie to dla naszej parafii ogromne wyróżnienie, a w szczególnie dla tych parafian, którzy co roku poświęcają ogromną ilość czasu i angażują się w ciągłe podtrzymanie tej tradycji bez względu na różnego typu trudności.

W kwestii wpisania naszej tradycji na listę światowego dziedzictwa UNESCO czeka nas kolejna praca. Jednym z jej punktów jest zebranie jak największej liczby podpisów osób, które chcą aby tradycja ta była znana już nie tylko w kraju, ale i na świecie. W tej kwestii mamy bardzo mało czasu gdyż wniosek ten musi być przygotowany już do najbliższego wtorku 25 lutego, a pod koniec marca trafi on do komisji oceniającej wnioski, aby w imieniu Ministra Kultury, reprezentujący naszej kraj, przedstawić wniosek organizacji UNESCO. Jeśli ocena wniosku będzie pozytywna to jako pierwsi w Polsce oraz na świecie, trafimy wspólnie z parafią Klucz oraz z parafią w Spycimierzu (woj. łódzkie, gmina Uniejów) na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Serdeczne Bóg zapłać wszystkim rodzinom, które chętnie udostępniły stare fotografie oraz zgodziły się poświęcić swój czas na rozmowy dotyczące tej pięknej tradycji. Serdecznie dziękujemy również tym, którzy w jakikolwiek inny sposób pomogli lub naprowadzili mnie na osoby mogące również takie informacje posiadać