Aktualności

Gdy­by człowiek wie­dział jak Bóg go kocha, umarłby ze szczęścia. Jan Vianney

Miejsce, które warto zwiedzić : Gniezno

Przed połową X w., na obronnym wzgórzu pośród jezior, znajdował się gród, ośrodek plemienia Polan, wokół którego pod władzą Piastów formowało się państwo zwane gnieźnieńskim, z czasem Polską. Z Gnieznem związane są początki chrześcijaństwa ( 966 r. ). W tutejszym kościele znalazła spoczynek czeska księżniczka Dąbrówka, żona Mieszka I. Stąd biskup praski Wojciech wyruszył na misyjną wyprawę do Prus. Pierwszym arcybiskupem został w 1000 r. brat i towarzysz św. Wojciecha Radzym. Na fotkach m.in. : katedra gnieźnieńska od zewnątrz i od wewnątrz, seminarium duchowne, skarbiec katedry, konfesja z doczesnymi szczątkami św. Wojciecha, drzwi gnieźnieńskie z historią życia św. Wojciecha i pałac prymasa Polski – bpa Wojciecha Polaka.