Uroczystość Bożego Ciała – 2024 r.

30 maja 2024 r., świętowaliśmy uroczystość Bożego Ciała. W naszej parafii ma on szczególny charakter dzięki pięknej i wielopokoleniowej tradycji układania kwietnych dywanów na trasie procesji. Przygotowania do tego zwyczaju nie są łatwe, a rozpoczynają się one już kilka dni wcześniej. Parafianie muszą przygotować brzózki, paproć oraz różnego rodzaju kwiaty oraz zioła polne i ogrodowe. Ruchomość święta sprawia, że co roku dominują inne kwiaty, które trzeba szukać, pozrywać i w odpowiednich warunkach przechowywać do czwartkowego poranku. W tym roku zdecydowanie dominowały róże oraz maki. Środa jest bardzo aktywnym dniem, gdyż to ostatnia szansa na odpowiednie zbiory i przygotowania. W tym dniu rodziny oraz inne osoby budujące ołtarze przygotowują konstrukcje, elementy ołtarza, opracowują koncepcję, tworzą bukiety kwiatów oraz wykonują szereg innych drobnych prac. W wykonywanych pracach zarówno na kilka dni przez Bożym Ciałem oraz w sam czwartkowy poranek starają pomagać się wszyscy – od najmłodszych do najstarszych, od członków rodziny po przyjaciół, a seniorzy często wspierają samym dobrym słowem i doradzają doświadczeniem. W czwartek parafianie z Zalesia Śląskiego oraz Lichyni rozpoczynają prace około godziny 5.00 rano. Do ułożenia jest około 550 metrów kwietnego chodnika, który prowadzi do czterech ołtarzy. W tym roku ołtarz rodzina Joachima Tiszbierek budowała już 85 raz – ołtarz znajduje się na ulicy Powstańców. Pozostałe ołtarze znajdują się: pomiędzy kapliczką i strażą, stawiany przez mieszkańców Lichyni; na ul. Kościuszki przy posesji rodziny Kroker oraz ostatni przy bramie rodziny domu Sobawa, który budują mieszkańcy ul. Św. Jadwigi. Za nami kolejny rok przepięknej tradycji, która jak podkreślają osoby przy niej pracujące „robią to na chwałę Boga, który pod postacią Przenajświętszego Sakramentu zapraszany jest w ten sposób raz w roku na ulice naszej wsi”. Uroczystości Bożego Ciała – po raz 18 – przewodniczył nasz proboszcz ks. Teodor Smiatek. Dziękujemy wszystkim, którzy wkładają swój wysiłek w podtrzymanie tradycji, o którą zabiegali nasi przodkowie.

Przygotowania w środę:

Przygotowania w czwartek oraz procesja Bożego Ciała: