Aktualności

Gdy­by człowiek wie­dział jak Bóg go kocha, umarłby ze szczęścia. Jan Vianney

Uroczystość Bożego Ciała w naszej parafii

Uroczystość Najświętszej Krwi i Ciała Chrystusowego, czyli Boże Ciało. Święto, w którym publicznie wyznajemy naszą wiarę. W Zalesiu Śląskim od ponad 100 lat parafianie przechodzą ulicami wsi oraz przystrajają swoje domy. Jednak zwyczaj, który można spotkać m.in. w Zalesiu Śląskim a także Olszowej, Zimnej Wódce czy Kluczu to przepiękne chodniki kwietne, po których przechodzi kapłan z Przenajświętszym Sakramentem. Choć fizycznie to nie trudna praca, to wymaga ogromnej cierpliwości a także kreatywności.

Parafianie z Zalesia Śląskiego i Lichyni rozpoczynają prace w dzień Bożego Ciała ok. godz. 5.00. Jednak zbieranie kwiatów oraz przygotowywanie ołtarzy rozpoczyna się już kilka dni wcześniej. Boże Ciało to święto ruchome, więc co roku na ten okres kwitną rożne kwiaty i co roku kwietne kobierce wyglądają zupełnie inaczej. Przy budowie kwietnych chodników, zbieranie kwiatów oraz budowie ołtarzy uczestniczą dzieci, dorośli a także osoby starsze. Mimo, że trasa Bożego Ciała w naszej parafii jest stała i głównie budową chodników zajmują się rodziny mieszkające przy trasie procesji to zawsze pomagają tym rodzinom mieszkańcy z innych części wsi.

Wśród uczestników procesji Bożego Ciała nie brakuje także gości spoza parafii. Ludzie przyjeżdżają i podziwiają ten jakże rzadki oraz wyjątkowy zwyczaj.