Aktualności

Gdy­by człowiek wie­dział jak Bóg go kocha, umarłby ze szczęścia. Jan Vianney

Uroczystość Bożego Ciała w naszej parafii

20 czerwca 2019 r., w naszej parafii obchodziliśmy po raz kolejny Uroczystość Bożego Ciała. To wyjątkowe święto, do którego w sposób szczególny przygotowują się parafianie z Zalesia Śląskiego oraz Lichyni. Mimo upływających lat nie brakuje ludzi, którzy chcą w wyjątkowy sposób podkreślić nadzwyczajność tego święta oraz podtrzymywać trwającą już prawie 70 lat tradycję układania kwietnych chodników, przyozdabiania płotów czy okien posesji. Zwyczaj ten wymaga poświęcenia wielu godzin pracy nie tylko w samo święto Bożego Ciała, ale już kilka dni wcześniej na zebraniu kwiatów, paproci oraz brzózek. Spory trud podejmują wszyscy, którzy wykonują jakąkolwiek pracę w ten dzień, ale w szczególny sposób należy docenić rodziny, które odpowiedzialne są za przygotowanie ołtarzy. Oni swoją pracę rozpoczynają dzień wcześniej na przygotowywaniu konstrukcji ołtarzy oraz na wstępnej wizji całości.

W tym roku odcinek pomiędzy kościołem oraz plebanią przygotowywali mieszkańcy osiedla Popice. Zaś ołtarz obok kapliczki i remizy oraz chodniki prowadzące do niego, budowali parafianie z Lichyni z ulic Daszyńskiego oraz Słonecznej.

Wszystkim zaangażowanym to piękne dzieło na chwałę Bożą składamy serdeczne Bóg zapłać. To jedna z najpiękniejszych tradycji, którą zapoczątkowali nasi przodkowie a naszym celem niech będzie jej stałe kultywowanie. Uroczystości mają bogatą oprawę liturgiczną, której przewodniczy Ksiądz Proboszcz.

Już teraz zachęcamy wszystkim parafian do udziału w zakończeniu Oktawy Bożego Ciała, które tradycyjnie odbędzie się na górach w Zalesiu Śląskim, pod warunkiem dobrej pogody.