Aktualności

Gdy­by człowiek wie­dział jak Bóg go kocha, umarłby ze szczęścia. Jan Vianney

Uroczystość Bożego Ciała w naszej parafii

3 czerwca 2021 r., miała miejsce uroczystość Bożego Ciała. W naszej parafii to szczególny czas ze względu na pielęgnowany od kilkudziesięciu już lat zwyczaj układania kwietnych dywanów. Tradycja ta zakorzeniła się w naszej wspólnocie na trwałe, dzięki czemu jest to czas kiedy na ulice wsi w tym dniu wychodzą całe rodziny by z kwiatów tworzyć prawdziwe dzieła. Mieszkańcy swoją pracę rozpoczynają już kilka dni wcześniej a polega ona na zbieraniu kwiatów, zrywaniu paproci czy przygotowywaniu dekoracji i ozdób ołtarzy. Procesja tradycyjnie odbyła się do czterech ołtarzy, w tym jednego, który już od 2009 roku przygotowują mieszkańcy Lichyni. Tradycja układania kwietnych zarówno w naszej miejscowości oraz w miejscowościach Klucz, Olszowa i Zimna Wódka, zostały w ubiegłym roku wpisane na listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Pod koniec tego roku, w Paryżu, ma zostać podjęta decyzja o wpisie tej tradycji na światową listę dziedzictwa UNESCO. Uroczystości, której po raz 15 przewodniczył nasz Ksiądz Proboszcz, towarzyszyła piękna pogoda, dobra frekwencja i radosna atmosfera.

Przygotowania do uroczystości Bożego Ciała:

Procesja Eucharystyczna: