Aktualności

Gdy­by człowiek wie­dział jak Bóg go kocha, umarłby ze szczęścia. Jan Vianney

Uroczystość Bożego Ciała w naszej parafii

16 czerwca 2022 r., miała miejsce uroczystość Bożego Ciała. W naszej parafii to szczególny czas ze względu na pielęgnowany od kilkudziesięciu już lat zwyczaj układania kwietnych dywanów. Tradycja ta zakorzeniła się w naszej wspólnocie na trwałe, dzięki czemu jest to czas kiedy na ulice wsi w tym dniu wychodzą całe rodziny, by z kwiatów tworzyć prawdziwe dzieła. Mieszkańcy swoją pracę rozpoczynają już kilka dni wcześniej, a polega ona na zbieraniu kwiatów, zrywaniu paproci czy przygotowywaniu dekoracji i ozdób ołtarzy. W sam dzień uroczystości mieszkańcy rozpoczynają swoją pracę już po godz. 4.00 rano. Procesja tradycyjnie odbyła się do czterech ołtarzy po Mszy św. o godz. 9.00. W tym roku ołtarz w rodzinie Kroker był budowany już po raz 30; przy ul. Powstańców Śląskich po raz 83, przy ul. Św. Jadwigi po raz 77 i lichyński, przy kapliczce, po raz 13. Tradycja układania kwietnych kobierców zarówno w naszej miejscowości oraz w miejscowościach Klucz, Olszowa i Zimna Wódka, została w 2020 roku wpisana na listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.  Z kolei 16 grudnia 2021 r. tradycja ta została wpisana na światową listę dziedzictwa UNESCO! To wspaniałe i niezwykłe wyróżnienie w skali świata dla naszej społeczności oraz naszych przodków, którzy zapoczątkowali tę tradycję. Z tej też okazji w naszej miejscowości gościliśmy w środę oraz w czwartek dwóch etnologów – doktorantów z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, którzy przyglądali się z bliska tej wspaniałej tradycji. Obserwowali oni głównie dwie rodziny, które budowały ołtarze oraz uczestniczyli w procesji Bożego Ciała. Tacy badacze byli również obecni w pozostałych trzech miejscowościach w gminie Ujazd. Uroczystościom – wraz z służbą liturgiczną –  przewodniczył po raz 16 nasz proboszcz ks. Teodor Smiatek. Dziękujemy serdecznie wszystkim parafianom i gościom, którzy angażują się w to piękne dzieło!