Aktualności

Gdy­by człowiek wie­dział jak Bóg go kocha, umarłby ze szczęścia. Jan Vianney

Uroczystość Bożego Ciała w naszej parafii

16 czerwca 2022 r., miała miejsce uroczystość Bożego Ciała. W naszej parafii to szczególny czas ze względu na pielęgnowany od kilkudziesięciu już lat zwyczaj układania kwietnych dywanów. Tradycja ta zakorzeniła się w naszej wspólnocie na trwałe, dzięki czemu jest to czas kiedy na ulice wsi w tym dniu wychodzą całe rodziny, by z kwiatów tworzyć prawdziwe dzieła. Mieszkańcy swoją pracę rozpoczynają już kilka dni wcześniej, a polega ona na zbieraniu kwiatów, zrywaniu paproci czy przygotowywaniu dekoracji i ozdób ołtarzy. W sam dzień uroczystości mieszkańcy rozpoczynają swoją pracę już po godz. 4.00 rano. Procesja tradycyjnie odbyła się do czterech ołtarzy po Mszy św. o godz. 9.00.

Od tego roku nastąpiła zmiana lokalizacji jednego z ołtarzy. W 2022 r., po raz ostatni ołtarz przy swoim domu zbudowała rodzina Konrada Biskup. Rodzina ta budowała ten ołtarz przez 77 lat (1945-2002). Od 2023 r., tradycję budowy ołtarza przejęli po rodzinie Biskup, mieszkańcy ul. Św. Jadwigi, którzy zbudowali go w bramie przy budynku Józefa Sobawy. Można powiedzieć, że historia zatoczyła koło, gdyż w tym miejscu od 1906 tradycję budowy ołtarza rozpoczęła rodzina Hieronima Tischbierek, a następnie tradycję podtrzymywała aż do 2008 – Anna Sobawa (z domu Tischbierek). Niestety po jej śmierci rodzina zakończyła tradycję. Z racji iż ta wielopokoleniowa tradycja została wyróżniona na liście światowego dziedzictwa UNESC, w naszej miejscowości gościliśmy w tym roku jednego etnologa – doktoranta z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, który przyglądał się z bliska tej wspaniałej tradycji.

W tym roku zaangażowanym w podtrzymaniu tradycji dopisała piękna pogoda. Z racji iż uroczystość Bożego Ciała rozpoczęła kilkudniowe obchody jubileuszu 800-lecia Zalesia Śląskiego i parafii, to na ten czas do swoich rodzinnych korzeni wróciło wielu byłych mieszkańców sołectwa, którzy wyjechali na stałe za granicę. Było to doskonale widać po bardzo dużej ilości osób, którzy wzięli udział w procesji eucharystycznej, podczas której Ksiądz Proboszcz z Przenajświętszym sakramentem przemierza ulice miejscowości.