Aktualności

Gdy­by człowiek wie­dział jak Bóg go kocha, umarłby ze szczęścia. Jan Vianney

Uroczystość Bożego Ciała w Zalesiu Śląskim

Tradycja układania kwietnych chodników w Zalesiu Śląskim sięga lat 60-tych ubiegłego wieku. Dokładnego roku nie udało się nam ustalić, ale prawdopodobnie był to rok 1960 lub 1961. Dzięki informacjom uzyskanych od starszych mieszkańców naszej miejscowości wiemy, że tradycja ta została zapoczątkowana za ks. Ryszarda Kijowskiego, który funkcję Proboszcza pełnił w latach 1959-1972.
23 czerwca 2011 r. po raz kolejny mieszkańcy Zalesia Śląskiego, Popic i Lichyni, od wczesnych godzin porannych przygotowywali ołtarze oraz układali kolorowe chodniki, w których skład wchodzą nie tylko kwiaty z ogrodów, ale również kwiaty polne czy różnego rodzaju trawy. W tym roku dominowały róże, chabry, piwonie oraz maki. Pomysły na wykonanie poszczególnych fragmentów chodnika co roku są inne. Mieszkańcy nie boją się eksperymentować a efekty ich pracy są imponujące. Pracują wszyscy – dzieci, młodzież, dorośli a także osoby w podeszłym wieku – każdy pomaga jak może. Uroczystość Bożego Ciała to bardzo ważne wydarzenie, dlatego mieszkańcy nie zapominają o przystrojeniu domostw, okien czy płotów. Tradycja jest wciąż żywa, a do jej upiększenia od trzech lat angażują się również mieszkańcy Lichyni, którzy przygotowują ołtarz stojący obok remizy OSP w Zalesiu Śląskim. Tu również zawsze pojawia się aktywna grupa mieszkańców w różnych wieku. Pracują i nie boją się wyzwań a efekty ich pracy są również piękne.
O godz. 9.00 rozpoczęła się uroczysta Msza św., której przewodniczył Proboszcz naszej parafii ks. Teodor Smiatek. W tym roku gościliśmy również misjonarza Papui Nowej Gwinei ks. Adriana Adamika, który przebywa aktualnie w rodzinnej parafii w ramach urlopu. Po Mszy św. miała miejsce procesja, która tradycyjnie udała się do czterech stacji.
Po raz kolejny dziękujemy za cierpliwość i wyrozumiałość mieszkańcom, którym przeszkadzaliśmy podczas porannych przygotowań w celu wykonania fotografii. Jeśli ktoś z Was zna więcej informacji na temat tradycji Bożego Ciała w Zalesiu Śląskim to prosimy o kontakt z nami pod adresem redakcja@zalesieslaskie.pl.